facebook
:
IMG_2457
blank
בקעה,שומרון ובנימין >

מעיינות בבקעת הירדן ובמורדות השומרון

חזרה
בריכת שכשוך קטנה בעין אל חמה

מימיו של המעיין עין אל חמה, שימשו לאורך ההיסטוריה את תושבי התל הסמוך, ובעשרות השנים האחרונות את הבדואים המתגוררים בסביבה. בעבר מילאו המים החמימים בריכות גדולות מאוד, אך כיום הבריכות מלאות בצמחייה. המים זורמים בתעלת בטון אל בריכונת קטנה, וממנה נשפכים לבריכה עגולה המקיפה צמחיית קנים. אפשר לשבת על שפת התעלה או הבריכה הקטנטנה, לשכשך את הרגליים במים, ולהשקיף על התל הנישא מצפון. אפשר גם לרדת אל הבריכה שסביב הקנים, לשבת לצידה עם הרגליים במים, ולנוח. המסלול מתוך סדרת הספרים 365 מעיינות ומקורות מים, הסדרה החדשה בת 3 כרכים

עין סוכות

סמוך לגבול בין ישראל וירדן, נובעים מי המעיין עין סוכות. המים ממלאים בריכה עגולה ויפה, שמוקפת סבך של קנים מכל צדדיה, וכן בריכת שכשוך רדודה וקטנה שמתאימה בעיקר לילדים. פתח הכניסה אל הבריכה הגדולה נמצא מצד מערב, ומיד לאחר שעוברים במעבר צר בין הקנים, מעמיקים המים, והבריכה העגולה נפתחת לפנינו. תענוג לשכב על המזרנים שצפים דרך קבע בבריכה, או לשחות לאורכה ולרוחבה. מי שמגיע עם ילדים, יכול ליהנות גם משכשוך בבריכה הקטנה והרדודה. המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

מעיין עין רנה, סמוך למושב מחולה

מעיין עין רנה, סמוך למושב מחולה - מדרום למושב מחולה, על גדת ערוצו של נחל מילחה (ואדי אל-מליח), נובעים מי מעיין קטן. בשנת 2022 נבנתה במקום בריכת אגירה יפה לזכרה של הנערה רנה שנרב ז"ל, שנרצחה בשנת 2019 בפיגוע במעיין עין דני (עין בובין) משבאזור בנימין. משפחתה וחבריה של רנה הקימו עמותה, "קול רנה" שמה, שפועלת להנצחתה בשלל דרכים, ביניהן מפעלי חסד ותורה, פק"לי קפה שפזורים במעיינות ברחבי הארץ, מסע שנערך לזכרה, שיפוץ מצפי נוף, ועוד. מקום זה הוא המעיין הראשון שמשופץ לזכרה של רנה, והבילוי בו מהנה. המים בבריכה הרדודה צלולים מאוד, ותענוג לשבת בהם וליהנות מהנוף שמקיף אותנו, בייחוד בימות החורף והאביב, כאשר השטח ירוק ופורח. לתשומת לבכם: נכון לחודש מרץ 2022 הבריכה בנויה, אך השטח שמסביב עוד לא הוסדר לגמרי. אנו מאמינים שעם חלוף הזמן השיפוץ יושלם והמקום יהיה נוח ויפה עוד יותר. המסלול הוא תוספת לסדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

מעיין הדגל ליד משכיות

מעיין הדגל ליד משכיות - בלב בקעת הירדן הצחיחה, בתוך ערוץ נחל מילחה (ואדי אל-מליח), נובעים מי מעיין צלולים. בעבר זרמו המים בתוך הערוץ וחלחלו במהרה אל האדמה, ואילו כיום הם ממלאים בריכה חצי-עגולה נהדרת ויפה. את הבריכה בנו תלמידי ישיבת "רגבים" יחד עם בני נוער מהיישוב משכיות הסמוך, שיצרו כאן פינת חמד נהדרת. סביב הבריכה הרדודה יש ספסל נדנדה, שולחנות, מרפסות תצפית ופרגולות מצלות, שהופכות את הבילוי במעיין לנגיש, נוח ומהנה עוד יותר. מומלץ במיוחד להגיע למקום בסוף החורף ובראשית האביב, כאשר השטח שמסביב ירוק ופורח. המסלול הוא תוספת לסדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

עיינות פצאל

עיינות פצאל נובעים בקצה ערוצו של נחל פצאל. בעבר בנה פצאל, אחיו של המלך הורדוס, בריכה יפה במורד ערוץ הנחל. מי המעיין הובלו באמת מים במורד הנחל, ומילאו את הבריכה הגדולה והעמוקה. כיום נשאבים חלק ממי הנחל על ידי חברת "מקורות", וחלק אחר משמש את תושבי הכפר הסמוך פסאיל לצרכיהם החקלאיים. מעט המים שעדיין זורמים בערוץ, יוצרים פלג מים יפהפה, בו אפשר לשכשך את הרגליים. לאורכו של פלג המים ישנן שתי בריכות קטנות, בהן אפשר לשבת או לשכב, כשכל הגוף במים. הצמחייה הרבה, הצל שמעניקים העצים והמים הזורמים, הופכים את עיינות פצאל למקום נהדר. המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

עין רשש

עין רשש הוא אחד המעיינות המיוחדים ביותר בארצנו. המעיין נובע תחת מצוק סלע גבוה ותלול, מעל ערוצו של נחל רשש, מול נוף מרהיב ביופיו. כדי להגיע אל מי התהום, חצבו תושבי האזור חלל קטן בתוך הסלע הקשה, עד שנוצרה בריכה קטנטנה ומקורה, ממש בתוך המצוק. תענוג לשבת בתוך המים הצלולים, להשקיף על הנוף הנהדר וליהנות מכל רגע. המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

בור השבעים

בור השבעים הוא בור מים מיוחד במינו, שהביקור בו חווייתי ומהנה. פתח הבור צר מאוד, וכדי להיכנס צריך להשתחל פנימה. בתוך הבור ממתינים מים צלולים וקרים מאוד, שהטבילה בהם מרעננת את הגוף והנפש. לאחר הטבילה בבור מומלץ לשבת סביבו, להשקיף על נוף ההרים המשתפלים מהשומרון אל בקעת הירדן, ולהתייבש בשמש. לתשומת לבכם: הכניסה אל הבור אינה קלה, וכך גם היציאה ממנו, ולכן מומלץ להגיע אל הבור יחד עם שני אנשים נוספים לפחות, שיסייעו למי שנמצא בתוך המים לצאת החוצה. המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

מעיין הכרמים בכוכב השחר (גינות מתניה)

בשולי היישוב כוכב השחר, בין כרמי הענבים ואזור תעשייה קטן, נבנה בשנים האחרונות מתחם מטופח ויפהפה. המתחם מכונה מעיין הכרמים, ובמרכזו יש צמד בריכות עגולות ויפות, שמוקפות דשא ירוק, פינות ישיבה, שולחנות פיקניק, סככות מצלות ועצי פרי. תענוג לשכשך בשתי הבריכות הרדודות, שמימיהן מועברים מאחת לשנייה בעזרת משאבות, להתבונן בדגי הנוי הגדולים ששוחים במים, וליהנות מנוף ההרים שנשקף מסביב. המקום הפסטורלי מכונה גם "גינות מתניה", משום שהוא הוקם לזכרו של מתניה וידברג, בן היישוב כוכב השחר, שנהרג בשנת 2013 והוא בן 22 בלבד. המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

מסלול מים - בריכה ומגלשה בנחל ייט

***לתשומת לבכם: נכון לחודש נובמבר 2020 המים במעיין עין עוג'א זורמים בעוצמה רבה, ויוצרים כמה בריכות רחבות ידיים לשכשוך ורחצה לאורך הנחל (פירוט אודות הבריכות מופיע במסלול המלא). גם אמת המים זורמת וניתן לגלוש בה***. נחל ייט"ב יורד מהרי השומרון אל בקעת הירדן, ובדרך עובר בנוף מדברי בתולי וקסום. בחלקו התחתון של הנחל, בבקעת יריחו, נובעים מימיו של המעיין עין עוג'א. המים הצלולים יוצרים נווה מדבר ייחודי בלב המדבר, בו נשכשך בבריכה קטנה שמזכירה אמבטיה גדולה, ונהנה מהשקט והשלווה ששוררים במקום. אך גולת הכותרת של הבילוי במסלול זה, היא מגלשת מים עתיקה בה זורמים מי הנחל כבר יותר מ-2,000 שנים. לתשומת לבכם: הגלישה באמת המים צריכה להיעשות בזהירות רבה, על פי ההנחיות שמופיעות בהמשך המסלול. המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

מגלשת העוג'א

***לתשומת לבכם: בחודש נובמבר 2020 המים זורמים באמת המים בעוצמה, וניתן לגלוש במגלשה***. מי המעיין עין עוג'א נובעים במעלה ערוץ נחל ייט"ב. עוד בימיו של המלך הורדוס הובלו המים באמה עשויה מבטון מהמעיין אל היישובים שהיו בבקעת הירדן. במקום מסוים יורדת אמת המים מגובה של כ-100 מטר, מגבעה נישאת אל ערוץ הנחל שלמרגלותיה, וממלאת בריכה מוארכת. אפשר לרחוץ בבריכה, אך גולת הכותרת היא הגלישה באמת המים. לתשומת לבכם: הגלישה באמה עשויה להיות מסוכנת, אם לא נוהגים בזהירות. ראשית, אין לגלוש מגובה של כ-15 מטר ומעלה. שנית, מומלץ לגלוש עם נעליים סגורות, על מנת לא להיפצע מהאבנים שבקרקעית הבריכה. ושלישית, כדאי לגלוש על שק יוטה או על ניילון, כדי לא להישרט מאמת המים. כמו כן מומלץ להגיע עם נשק ובקבוצה, מכיוון שהמקום סמוך לעיר יריחו. המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

בריכת עין עוג'א

***לתשומת לבכם: נכון לחודש נובמבר 2020 המים במעיין עין עוג'א זורמים בעוצמה רבה, ויוצרים כמה בריכות רחבות ידיים לשכשוך ורחצה לאורך הנחל (פירוט אודות הבריכות מופיע במסלול המלא). גם אמת המים זורמת וניתן לגלוש בה*** מי המעיין עין עוג'א נובעים בכל ימות השנה, ויוצרים נווה מדבר יפהפה בערוצו המדברי של נחל ייטב. המים פורצים מבטן האדמה וזורמים היישר לבריכת בטון, המזכירה בצורתה ובגודלה אמבטיה גדולה. תענוג לטבול במים הקרים, או לשבת תחת המפל הקטן שנוצר מזרימת המים. אפשר גם לשבת על שפת האמבטיה, לשכשך את הרגליים במים וליהנות מהשקט. אילו היה המקום נקי יותר, הייתה החוויה מהנה עוד יותר. לתשומת לבכם: מומלץ להגיע עם נשק או בקבוצה, מכיוון שהמקום סמוך לעיר יריחו. המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

בריכת מבואות יריחו

מאחורי היישוב הקטן מבואות יריחו, לא רחוק מהעיר יריחו, נחבאת בריכה מלאכותית גדולה ויפה. הבריכה נמצאת בתוך ערוצו המדברי של ואדי אום-סירא, והיא מתמלאת ממים שמוזרמים אליה בצינור על ידי תושבי מבואות יריחו. השילוב בין הנוף הצהבהב למים הצלולים הופך את הבילוי בבריכה למהנה במיוחד. אחרי הרחצה אפשר לשבת לצד שולחנות פיקניק בפינה מטופחת שסודרה במקום, וליהנות מהנוף המדברי שנשקף מסביב. לתשומת לבכם: מדי שבוע מרוקנים את הבריכה ביום חמישי בערב, וממלאים אותה מחדש ביום ראשון. לכן אין טעם לבקר במקום בסופי שבוע. ***דרך הגישה למקום עודכנה ומופיעה במסלול המפורט*** המסלול מתוך סדרת ספרי הטיולים 370 מעיינות ו-45 מסלולי מים.

אל בריכת הבטון של עין בליבל - הבריכה ריקה, אין טעם להגיע אליה

***לתשומת לבכם: המים נשאבים והבריכה ריקה, ולכן אין טעם לבקר במקום*** בלב השטחים החקלאיים, בין שדות ומטעים הפזורים ממזרח לכביש הבקעה, נובעים מי המעיין עין בליבל. המים נובעים בתוך סבך של צמחיית קנים, מציפים את השטח שסביבם ויוצרים ביצה קטנה. מהשטח המוצף מוזרמים המים בצינור אל בריכת בטון מלבנית וגדולה, בה נוכל לשחות להנאתנו. הכניסה אל המים אינה קלה, משום שמפלס המים נמוך במטר אחד לערך מגובה שולי הבריכה. המקום הנוח ביותר להיכנס אל המים ולצאת מהם נמצא בפינה הימנית, הקרובה ביותר לצמחיית הקנים. המסלול מתוך סדרת הספרים 365 מעיינות ומקורות מים, הסדרה החדשה בת 3 כרכים

הבריכה החקלאית בעין אשר (עין אל קרען) - הבריכה ריקה, אין טעם לבקר

***לתשומת לבכם: המים נשאבים והבריכה ריקה, ולכן אין טעם לבקר במקום***. ממזרח לכביש הבקעה, היורד מהעיר בית שאן לכיוון דרום, פרוסים שדות חקלאיים רחבי ידיים. את השדות מעבדים תושבי הכפרים הערביים שנמצאים סמוך לכביש. בין השדות ישנה בריכת בטון רחבת ידיים, המשמשת לאגירת מים לצרכי חקלאות. הבריכה גדולה ועמוקה, מתאימה לשחייה, והבילוי בה מהנה מאוד. המסלול מתוך סדרת הספרים 365 מעיינות ומקורות מים, הסדרה החדשה בת 3 כרכים

אל בריכת חמרה בנחל תרצה - המים מעופשים, אין טעם לבקר

***לתשומת לבכם: המים בבריכה רדודים ומעופשים, ואין טעם לבקר בה.  נחל תרצה הוא אחד האזורים החקלאיים הפוריים בישראל, ולאורכו מתקיימת חקלאות ענפה. בין השדות וסמוך לביתו של אחד החקלאים, ישנה בריכת בטון רחבת ידיים, המשמשת לאגירת מים לצרכי חקלאות. הבריכה מוקפת גדר תיל משלושה עברים, והכניסה אליה נמצאת בצידה המרוחק, שם מוצבים שלבי מתכת המסייעים לטפס אל הבריכה ולהיכנס אל המים. הבריכה גדולה ועמוקה, ומתאימה לטבילה ולשחייה של ממש. המסלול מתוך סדרת הספרים 365 מעיינות ומקורות מים, הסדרה החדשה בת 3 כרכים

בריכת יחזקאל - הבריכה ריקה, אין טעם לבקר

***לתשומת לבכם: כיום הבריכה יבשה ואין טעם לבקר בה. המים הממלאים את בריכת יחזקאל מגיעים בצינור, המסלק עודפי מים מבריכת האגירה הסמוכה של מקורות, הניצבת על הגבעה שמעלינו. המים ממלאים את בריכת הבטון עד שפתה, ויוצרים מראה יפה. מהנה לטבול במים הקרירים, או לשבת על שפת הבריכה עם הרגליים במים, ולהשקיף על נוף הגבעות המוריקות בימות בחורף ומצהיבות עם בוא הקיץ.  המסלול מתוך סדרת הספרים 365 מעיינות ומקורות מים, הסדרה החדשה בת 3 כרכים

מעיין אבי המדרגות (עין אבו דרג') - המים רדודים ומעופשים

***לתשומת לבכם: כיום המים בבריכה רדודים ומעופשים, ואין טעם לבקר בה.  בלב המדבר המזרחי של השומרון, נובעים מימיו של עין אבו דרג'. המעיין נקרא בשמו, על שום מדרגות הסלע הגבוהות שביניהן הוא ממוקם, ואכן - ההליכה אל המעיין אינה קלה. בריכת המעיין בנויה אבנים המונחות זו על גבי זו, וממוקמת מול נוף ערוץ נחל מפותל ומרשים. מהנה לשבת במים, על אחת האבנים, ולהשקיף על הנוף הנהדר. בימות החורף והאביב, נצבעים המורדות בפלומה ירוקה, והמראה מרשים ביופיו. המסלול מתוך סדרת הספרים 365 מעיינות ומקורות מים, הסדרה החדשה בת 3 כרכים

בור המים העתיק בכוכב השחר - הבור ריק ואין אפשרות להיכנס

***לתשומת לבכם: בור המים ריק ואין אפשרות להיכנס אליו.  סמוך ליישוב כוכב השחר, בשיפולי אחת הגבעות, מסתתר בור מים ייחודי ומטופח. מעל פתח הבור ניצבת אבן עגולה, מחוררת במרכזה, המכונה "אבן החוליה" של הבור. הפתח באבן החוליה שימש בעבר לשאיבת המים, ולא ניתן להיכנס דרכו אל הבור. הכניסה אל הבור נמצאת כ5 מטר במורד הגבעה. פתח צר מוביל אל חלל הבור, וכדי לרדת בו נעזרים בצינור שחור הקשור לסלע ובמגרעות שנחצבו בסלע. פתח זה נועד מאז ומתמיד לאפשר כניסה אל הבור, על מנת לתחזק ולנקות אותו. הרחצה והבילוי בבור המים בכוכב השחר מהנות עד מאוד. המסלול מתוך סדרת הספרים 365 מעיינות ומקורות מים, הסדרה החדשה בת 3 כרכים

עין ג'היר, בריכת רחצה מול נוף נהדר

***לתשומת לבכם: דופן הבריכה נשברה ונהרסה, הבריכה רדודה מאוד.  מעל ערוצו של ואדי אזנאניר, המכונה בעברית נחל האוזניים, נובעים מימיו של עין ג'היר. שנים רבות הייתה הבריכה מוזנחת ושבורה, עד ששופצה בשנת 2009 על ידי חניכי המכינה הקדם צבאית במעלה אפרים. הבריכה היפהפייה יושבת על שפת מצוק גבוה, ומשקיפה על ערוץ הנחל המפותל כנחש, על בקעת הירדן ועל ההרים הנישאים מאחוריה. תענוג לרחוץ בבריכה מול הנוף הנהדר, ולאחר מכן לנוח תחת עץ התאנה שלמרגלות הבריכה. המסלול מתוך סדרת הספרים 365 מעיינות ומקורות מים, הסדרה החדשה בת 3 כרכים

Map