facebook
:
IMG_2457
blank
ירושלים ההיקפית >

הר הזיכרון

חזרה
הר הרצל... ונזכור את כולם - סיור מרגש ברחבי הר הרצל, בעקבות אבות הציונות וחללי צה

הר הרצל - הר הרצל הוא אחד האתרים המיוחדים והמרגשים ביותר בירושלים. גם מי שכבר סייר כמה פעמים ברחבי ההר, יכול לגלות בכל ביקור סיפורים מפתיעים, ולרכוש תובנות חדשות. חשוב להבין שלא מדובר בסיור רגיל, שכן בית קברות אינו אתר טיולים, אלא מקום אליו מגיעים כדי לחלוק כבוד לנופלים. זהו מקום טעון ומורכב, בו מבקרות גם משפחות שכולות, וזירת הסיור שלנו היא זירת האבל שלהן. לכן הביקור בהר הרצל צריך להיות מלווה בתשומת לב וברגישות רבה. במהלך הסיור נעבור בין החלקים השונים של הר הזיכרון, ונבין כיצד עוצב אופיו לאורך השנים. נבקר באזור הממלכתי, בו קבורים ראשי המדינה והתנועה הציונית לצד מנהיגים נוספים, ולאחר מכן ניכנס אל החלקה הצבאית. נלך בין אלפי מצבות, ונרגיש בעצב המפלח את הלב לנוכח אלפי שמות ההרוגים. בזמן הביקור בחלקה הצבאית, נתמקד בחללים שלחמו בקרבות על העיר ירושלים, ושילמו את המחיר הכבד מכל, למען בירת ישראל. המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנת הסדרה לחץ/י כאן.

הרצל וז'בוטינסקי – אל קבריהם של בנימין זאב הרצל וזאב ז'בוטינסקי בהר הרצל

בנימין זאב הרצל וזאב ז'בוטינסקי הם שניים מהמנהיגים הציוניים הגדולים ביותר, אך בזיכרון הציבורי שמור לכל אחד מהם מקום שונה ואחר. בעוד הרצל זכור כ"חוזה המדינה", נתפס ז'בוטינסקי כאיש ימין מובהק. באופן מעשי, היו תפיסותיהם של שני המנהיגים דומות מאוד, ולא במקרה הם נקברו סמוך לזה לזה בפסגת הר הרצל. שני המנהיגים לא נקברו כאן במקור, ועצמותיהם הועלו להר שנים רבות אחרי פטירתם. לשניהם מצבות בנויות אבן שחורה המוקפות פרחים צבעוניים, ולפניהן רחבה טקסית. והם גם היחידים שנציגים ממשפחתם הקרובה נקברו סמוך אליהם. בסיור זה נבקר בשני הקברים, נספר על המנהיגים הדגולים, ונעמוד על הדמיון ועל השוני ביניהם. מתוך הסיור "ונזכור את כולם" ברחבי הר הרצל, מסלול מספר 46 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

אנדרטת נצר אחרון – אנדרטה מרגשת שמחברת בין שואה ותקומה

בשולי אתר הר הרצל, לצד השביל המחבר בינו לבין יד ושם, חבויה אנדרטה צנועה ומיוחדת. אנדרטה זו מוקדשת לחללי נצר אחרון. אלו הם כ-153 ניצולי שואה שחוו על בשרם את הזוועות, ונותרו שריד אחרון ממשפחותיהם הקרובות. הם עלו ארצה, לבשו מדים, ונפלו בקרבות על הקמת המדינה. מכיוון שלא נותר אף בן משפחה שיניח אבן על קבריהם, הוחלט להקדיש לחללי נצר אחרון יד זיכרון מיוחדת. בשבוע שבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, מקבל המקום משמעות רבה במיוחד, ומומלץ להגיע ולבקר בו. מתוך הסיור "ונזכור את כולם" ברחבי הר הרצל, מסלול מספר 46 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

החלקה הצבאית... אל חלקת הנופלים במלחמת העצמאות בבית הקברות הצבאי בהר הרצל

החלקה הצבאית בהר הרצל היא אחד המקומות העצובים ביותר, אך גם אחד המקומות המעוררים גאווה וזקיפות קומה במבקרים בהם. בסיורנו נבקר בחלקה הוותיקה ביותר, חלקת נופלי תש"ח. נספר את סיפוריהם של כמה מן הנופלים בקרבות מלחמת העצמאות, נבין את ההיגיון שעמד מאחורי עיצוב המקום, ונכבד את זכרם של הנופלים במלחמת הקוממיות של עמנו. מתוך הסיור "ונזכור את כולם" ברחבי הר הרצל, מסלול מספר 46 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

יד ושם... לכל איש יש שם - סיור מרתק בין אתרי יד ושם

יד ושם - הרעיון להקמת מוסד שיעסוק בהנצחת השואה הועלה כבר בשנת 1942, כאשר החלו להגיע ידיעות על הזוועות שנעשות באירופה. 11 שנים מאוחר יותר, בחודש מאי 1953, התקבל בכנסת חוק יד ושם, והוחלט להקים בירושלים את אתר ההנצחה הממלכתי לזיכרון השואה. מאז ועד היום מהווה יד ושם מרכז עולמי לעלייה לרגל ולהתייחדות עם מאורעות השואה, ומיליונים רבים של אנשים כבר ביקרו בו. אך גם מי שכבר סייר במקום כמה פעמים, יכול לגלות זוויות הסתכלות שונות וסיפורים חדשים בכל ביקור נוסף. בסיורנו ניכנס אל חדרי ההנצחה המיוחדים, נעבור בין אנדרטאות ופסלים, ונלמד על המשמעויות הסמליות שעולות מתוכם. נכיר את המוזיאון ההיסטורי לתולדות השואה, וננסה להבין כיצד מעצב המוזיאון את זיכרון השואה כאירוע ייחודי בהיסטוריה האנושית. נתחבר לסיפורים אישיים שמסתתרים מאחורי המספרים, נבין כיצד נראו החיים בקהילות היהודיות לפני השואה, ונרגיש את עוצמת האובדן. כדי להגיע לכל המקומות הללו, החלטנו לארגן את הסיור באופן הבא: בחלקו הראשון נסייר בין אתרים שסמוכים למבואת הכניסה, בחלקו השני ניכנס למוזיאון ההיסטורי, ובחלקו השלישי נלך אל אנדרטאות שנמצאות בחלק המרוחק של האתר. לכל אורך הדרך תלווה אותנו השאלה - כיצד יש להציג את המאורעות הנוראיים, אשר נדמה כי התרחשו על "פלנטה אחרת"? המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנת הסדרה לחץ/י כאן.

יד ושם... ביקור במוזיאון ההיסטורי החדש לתולדות השואה

יד ושם הוא אחד האתרים המפורסמים בישראל ובעולם כולו, וכמעט אין מי שלא ביקר. אך גם מי שכבר סייר במקום כמה פעמים, יכול לגלות זוויות הסתכלות שונות וסיפורים חדשים בכל ביקור נוסף. בסיורנו נכיר את המוזיאון ההיסטורי לתולדות השואה, וננסה להבין כיצד מעצב המוזיאון את זיכרון השואה כאירוע ייחודי בהיסטוריה האנושית. נתחבר לסיפורים אישיים שמסתתרים מאחורי המספרים, נבין כיצד נראו החיים בקהילות היהודיות לפני השואה, ונרגיש את עוצמת האובדן. מתוך הסיור "לכל איש יש שם" – בין אתרי יד ושם, מסלול מספר 47 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

יד לילד... ביקור באתר מרגש לזכר הילדים שנרצחו בשואה, ובאנדרטה לזכרו של יאנוש קורצ'אק

בין שלל האתרים שמרכיבים את 'יד ושם', שמור מקום מיוחד לאתר 'יד לילד'. אתר הזיכרון האינטימי מנציח כמיליון וחצי ילדים שנרצחו בשואה, ועושה זאת באופן יצירתי ומרגש. בביקור הקצר ניכנס אלאולם גדול וחשוך. ברחבי האולם פזורים חמישה נרות בלבד, אך אלה משתקפים במערכת של מראות כפולות, ויוצרים אינספור נקודות-אור שזוהרות סביבנו, המסמלים את הכמות הבלתי נתפסת של הילדים שנרצחו. בזמן שנעבור באולם נאזין לשמותיהם של הילדים, ולא נוכל שלא להזיל דמעה. לאחר מכן נעבור בכמה אנדרטאות מעניינות, המיוחדת שבהן מוקדשת לדמותו האצילית של יאנוש קורצ'אק, שבחר ללכת עם ילדיו היתומים עד המוות. מתוך הסיור "לכל איש יש שם" – בין אתרי יד ושם, מסלול מספר 47 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

אל שדרת חסידי אומות העולם ורחבת הטקסים הממלכתית, המוקדשת למרד גטו ורשה

'יד ושם' מהווה מרכז עולמי לעלייה לרגל ולהתייחדות עם מאורעות השואה. כאשר הוקם האתר, הוחלט להקדיש את חלקו המרכזי לשני נושאים חשובים שאינם ברורים מאליהם: השדרה המרכזית הוקדשה לחסידי אומות העולם, ואילו הרחבה הראשית מתמקדת בסיפור הגבורה של מרד גטו ורשה. בסיורנו הקצר נבקר בליבו של 'יד ושם', נבין את ההיגיון שעומד מאחורי החלטות אלה, ונתרשם מהאופן בו הביאו אותן לידי ביטוי. מתוך הסיור "לכל איש יש שם" – בין אתרי יד ושם, מסלול מספר 47 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

בקעת הקהילות... בין אנדרטאות סמליות וכואבות ברחבי יד ושם

ברחבי 'יד ושם' פזורות עשרות אנדרטאות ואינספור פסלים, שמנסים לבטא בצורות שונות את גודל האסון שאירע בשואה, ולהנציח אנשים, קבוצות ופעולות שונות. בביקור זה נרחיק אל בקעת הקהילות שבקצה האתר, ונעבור בדרכנו לצד פסלים ואנדרטאות שכאלה. כאשר נגיע אל הבקעה, נעמוד המומים מול אלפי שמות של קהילות, החקוקים על גבי סלעי ענק, ומנציחים כ-5,000 קהילות יהודיות שנפגעו או חרבו בשואה. נלך בין סלעי הענק, ונחשוב על אלפי הקהילות שהושמדו, וכל שנותר מהן הוא שם שחקוק באבן. מתוך הסיור "לכל איש יש שם" – בין אתרי יד ושם, מסלול מספר 47 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

Map