facebook
:
IMG_1047
blank
ירושלים ההיקפית >

השכונות החרדיות

חזרה
השכונות החרדיות... אלף גוונים של שחור - סיור מסקרן ומפתיע בשכונות החרדיות שבלב ירושלים

השכונות החרדיות בלב ירושליםהשכונות החרדיות שנמצאות בלב ירושלים נתפסות בעיני הציבור כאזור מרוחק שאין סיבה להיכנס אליו. אך מי שמסייר בהן תוך מתן כבוד לתושבים, מגלה עולם חדש ומסקרן, שמעורר את החושים. ריחות קוגל ומאפים עולים מהבתים הצפופים ומן המאפיות, ומגרים את בלוטות הטעם. מתוך תלמודי התורה והישיבות בוקעים קולות לימוד, ומשתלבים בניגון הדיבור היידישאי שרווח ברחוב. במקביל, נתפס המבט אל מראות מסקרנים שהעין לא רגילה אליהם: ילדים שלבושים בבגדים זהים זה לזה, קופות צדקה צבעוניות, שכונות חצר מוקפות חומה, פשקווילים שזועקים מכל פינה, חנויות למגבעות שחורות, ועוד. בזמן הסיור ננסה להכיר את הציבור החרדי הירושלמי על גווניו השונים, ללמוד על אורח חייו הייחודי, ולגלות את היופי הטמון באורח החיים הפשוט שלו. מומלץ במיוחד להגיע גם לסיור הלילי בלילה שבין חמישי לשישי, וליהנות מבילוי מפתיע וממטעמים נהדרים בשעות הקטנות של הלילה. לתשומת לבכם: כדי לא לפגוע ברגשותיהם של התושבים, חשוב להקפיד על הנחיות הלבוש שמופיעות בתחילת הסיור. המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנת הסדרה לחץ/י כאן.

סיור לילי - אל חיי הלילה המפתיעים בלב החרדי של ירושלים

השכונות החרדיות בלב ירושלים רוחשות פעילות בכל שעות היום. מי היה מאמין, שגם עם רדת הערב מתמלאים הרחובות מאות אנשים, שיוצאים לבלות בדרך המיוחדת לציבור החרדי. המקום התוסס ביותר באזור הוא שכונת בית ישראל, בה מתגוררים מאות תלמידי ישיבה צעירים. הזמן המומלץ ביותר לביקור לילי הוא הלילה שבין חמישי לשישי, החל משעות הערב ועד השעות הקטנות של הלילה. זהו הלילה בו עובדות המאפיות ללא הפסקה כדי לספק את הביקוש לשבת, והשכונה מתמלאת ניחוחות לחם טרי. באותו זמן יוצאים אברכים צעירים לבילוי בבתי האוכל המקומיים שמגישים "מזון מהיר" מהמטבח היהודי, ובייחוד צ'ולנט (חמין) רותח שמתבשל בסירים ענקיים. מומלץ לדלג בין החנויות, בתי האוכל והמאפיות, וליהנות מסיור מפתיע ומיוחד במינו. מתוך הסיור "אלף גוונים של שחור" – השכונות החרדיות בלב ירושלים, מסלול מספר 38 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

זכרון משה לשכונת הבוכרים... ציונים ובוכרים בשכונות חרדיות - מבנים מרשימים ופינות נסתרות, בין זכרון משה לשכונת הבוכרים

זכרון משה לשכונת הבוכרים - בתוך אזור מגורים חרדי סמוך למרכז ירושלים, נחבאות כמה שכונות ותיקות, שנחשבו בזמנן למודרניות ביותר בעיר. בסיורנו נעבור בין סמטאות שכונת זכרון משה הציונית, נבקר בשרידי חווה חקלאית שנקראה בשמו של אברהם אבינו, ונלך בין בתיה המפוארים של שכונת הבוכרים. לאורך הסיור נכיר את סיפורה המיוחד של כל שכונה, ונגלה מה השתמר מהעבר המופלא שלהן. נראה כיצד הפכו בתי ספר ציוניים למוסדות לימוד וסעד חרדיים, ואיך הפך אולם קולנוע מצליח לשיכון חסידי. לצד זאת, נלמד שגם בציבור החרדי יש רצון לשמר את זכר העבר ולהציג את יופיו. נעבור בארמון שנבנה לכבוד המשיח, בחצרות קסומות שנבנו על ידי יהודים אנוסים, ובבתי כנסת בהם מתפללים ברציפות 24 שעות ביממה. נבקר במאפייה ותיקה ממנה עולים ריחות נפלאים, ניכנס אל הבית הראשון שנבנה על ידי יהודים מחוץ לחומות, ונרד אל בטן האדמה, שם נחבא מתקן עתיק לגידול יונים בן 2,000 שנים. לאורך הדרך נתרשם מהווי החיים החרדי, נעבור בין בתים שחלקם מוזנחים וחלקם מרשימים ביופיים, ונהנה מהסיפורים הנהדרים שהם צופנים בתוכם. המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנת הסדרה לחץ/י כאן.

כרם אברהם... קולומבריום מרשים בבטן האדמה בשכונת מגורים חרדית

שכונת כרם אברהם היא שכונה קטנטנה, שנבנתה כבר בשנות ה-30 של המאה שעברה, ונמצאת כיום בלב השכונות החרדיות של ירושלים. לא רבים יודעים שבמקור, עוד באמצע המאה ה-19, שכנה על אדמות השכונה חווה חקלאית שהעסיקה ופרנסה את יהודי העיר ירושלים. בסיורנו נתוודע לסיפורה של החווה, ניכנס למתקן קדום לגידול יונים ששוכן בבטן האדמה, ונעבור בתצוגה ארכיאולוגית מרגשת, והכל – בתוך קרית חינוך לבנות חרדיות. מתוך הסיור "ציונים ובוכרים בשכונות החרדיות" – מזיכרון משה לשכונת הבוכרים, מסלול מספר 39 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

אל 'ארמון' מפואר ובית יוקרתי בשכונת הבוכרים

שכנת הבוכרים נבנתה בסוף המאה ה-19, והייתה אחת השכונות המפוארות בירושלים. הדרכים בשכונה היו רחבות במיוחד, הן סודרו בתבנית מתוכננת של שתי וערב, ולאורכן נבנו בתי פאר מרהיבים. בסיור הקצר הזה נבקר בשניים מהמבנים המעניינים והיפים בשכונה – בתיהם של אלישע יהודיוף ויוסף דוידוף. ביתו של יהודיוף זכה לכינוי 'הארמון' בזכות גודלו ופארו, ואילו בביתו של דוידוף נבנה גג כפול וחלונותיו עוטרו בצורה מיוחדת. בסיורנו ניכנס אל המרכז ההיסטורי בבית דוידוף, ואם יתמזל מזלנו נוכל לבקר גם ב'ארמון', שמשמש כיום כבית ספר לבנות חרדיות. מתוך הסיור "ציונים ובוכרים בשכונות החרדיות" – מזיכרון משה לשכונת הבוכרים, מסלול מספר 39 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

סליחות... שירת סליחות מלאת כוונה בישיבת

בלב שכונת הבוכרים, ניצב בניין ענק, החולש על הרחובות שסביבו. זהו הבניין המרכזי של ישיבת "אור החיים", ישיבה שהוקמה על ידי הרב ראובן אלבז, ונועדה לחוזרים בתשובה. בימיה הראשונים למדו בישיבה תלמידים ספורים, אך בחלוף השנים היא צברה מוניטין רב, והפכה לאחת הישיבות הפופולאריות בקרב בני עדות המזרח. כיום לומדים במבנה הגדול כ-300 תלמידים, אליהם מצטרפים בזמן אמירת הסליחות רבים נוספים, שמגיעים באוטובוסים מכל רחבי הארץ. מאות האנשים שרים יחד את פיוטי הסליחות, דבר שיוצר אווירה מחשמלת ומלאת עוצמה. מתוך הסיור "אדון הסליחות" – מוקדי הסליחות המיוחדים והמרגשים ביותר בירושלים, מסלול מספר 14 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

קבלת שבת בירושלים... קבלת שבת המונית בבית הכנסת של חסידות בעלזא

חסידות בעלזא היא החסידות השנייה בגודלה במדינת ישראל. כיאה לכך, בנתה החסידות את בית הכנסת הגדול ביותר בירושלים, שמשמר את צורתו של בית הכנסת המקורי של החסידות בגליציה. האולם הענק מתרומם לגובה של יותר מ-20 מטרים, מלא בספסלי עץ מהודרים ובהם אלפי מקומות ישיבה. את ההיכל גודשים מדי ערב שבת אלפי מתפללים, חסידי בעלזא וגם בני חסידויות נוספות, כולם לבושי שחורים. הנשים שמגיעות לבית הכנסת יושבות ביציעים נפרדים, ומשקיפות על האולם מבעד למחיצת סורגים, ולכן החוויה שלהן משמעותית פחות מזו של הגברים. התפילה נאמרת במבטא יידשאי כבד, ועיקרה נעשית במלמול בלתי פוסק. יחד עם זאת, כאשר פוצח הציבור בשירה גדולה, עוצמה גדולה מורגשת באוויר. מתוך הסיור "לכה דודי לקראת כלה" – בין קבלות השבת המיוחדות ביותר בירושלים, מסלול מספר 50 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים. 

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

מאפיית אביחיל... מאפייה משובחת בשולי שכונת זיכרון משה

מאפיית אביחיל היא אחת המאפיות הוותיקות בירושלים. אב המשפחה עלה ארצה כבר בראשית המאה ה-20, ונהג ללוש את הבצק לאפייה באמבטיה שבביתו. עם השנים התפתח העסק המשפחתי, שמה של מאפיית אביחיל יצא למרחוק, והפך למותג ירושלמי אהוב. בביקורנו נשמע את סיפורה של המאפייה, נריח את ניחוח הבצקים, ולא נוכל שלא לטעום ממיטב החלות והמאפים המסורתיים. מתוך הסיור "ציונים ובוכרים בשכונות החרדיות" – מזיכרון משה לשכונת הבוכרים, מסלול מספר 39 בסדרת "לכל אחד ירושלים" – 50 מסלולי סיור בירושלים.

המסלול הוא חלק מסדרת ספרים "לכל אחד ירושלים - 50 מסלולי סיור בירושלים", להזמנה לחץ/י כאן.

Map